9 věcí, které mě zaujaly v listopadu | 2018

29. 11. 2018 | 0 comments

Pobavilo, potěšilo, poučilo, posunulo.

#1 Reklama na vůni Etat Libre d’Orange. Stylový flakon, nápis „The Most Wanted Scent Made From Unwanted“, a estetická fotografie rozkládajícího se ovoce pokrytého plísní a hnilobou. Pro mě něco, co okamžitě chci jít vyzkoušet a zjistit, jak to asi voní. Originální způsob jak na trhu parfémů zaujmout. Vytvořilo Ogilvy a podívat se můžete zde.

#2  Elfové proti trollům. Trollové jsou uživatelé internetu, kteří se účastní diskuzí se záměrem vyvolat diskuzi (nebo spíš hádku), a také negativní emoce. Dělají to buď pro zábavu, nebo mohou být součástí něčí kampaně a bouřlivé rozepře vyvolávat se záměrem manipulace. Proti nim se začíná formovat skupina anonymních dobrovolníků, kteří si říkají elfové, a kteří se snaží trolly odhalovat, mírnit jejich vliv, účastníky diskuze na ně upozorňovat a přispět tak k rozšíření informační gramotnosti a boji s šířením fake news. Více zde.

#3 Devátá řada StarDance, která běží na ČT 1, překonává ve sledovanosti pátou řadu pořadu Tvoje tvář má známý hlas, kterou vysílá Nova. Vychází to z měření Asociace televizních organizací. Zajímavá informace o preferencích televizního diváka.

#4 Skončily časopisy pro teenagery Popcorn a Top Dívky. Náctiletí čtenáři už o ně nejeví zájem. Časopis, který drží svou pozici na trhu stále, je nesmrtelné ABC.

#5 McDonald‚s v zimní kampani vyzývá ke sdílení svých zážitků u kávy prostřednictvím stories. Proč je to hodnotná informace? Protože kroky gigantických značek vypovídají o trendech ze všeho nejlíp. Jinými slovy, stories na Instagramu jsou něco, na co se podívejte, pokud to neznáte. Z reklam dále – Hornbach pokračuje ve své dlouhodobé existenciální kampani, ve které po oslavě fyzické dřiny oslavuje záchod, místo tabuizované a opomíjené, a Vyjeď.cz vydalo hezké video o studiu v zahraničí.

#6 Debilní zprávy na Prima Cool příliš cool nejsou. Stejně jako jiné původní pořady této televize.

#7 Sexistiské prasátečko má letos 10. ročník, a s ním končí. Na jejich webu si můžete přečíst slogan „Předáváme štafetu!“ Organizátoři konec odůvodňují tím, že osvěta, která byla jedním z cílů rozdávání anticen, rozpoutala společenskou diskuzi, a nyní je čas věnovat se dalším projektům.

#8 Když pražská kavárna AdAstra, která zaměstnává handicapované lidi, na svém Facebooku oznámila, že možná z finančních důvodů ukončí po Vánocích provoz, vyvolalo to vlnu solidarity. Příspěvek se nečekaně rozšířil a lidé během pár dní pro kavárnu vybrali 300 000 Kč. Sociální sítě jsou dobrý sluha, ale špatný pán. Nechme je tedy raději sloužit – dobrým věcem, jako byla třeba tahle.

#9 Čtvrtina obyvatel České republiky je mediálně negramotná. To není dobrá zpráva. Každý čtvrtý člověk neumí rozpoznat moment, kdy se z informace stává nástroj manipulace. Je důležitým úkolem všech lidí, kteří se v současném chaosu orientují, pomoct ostatním vyznat se v něm také. Babičce, synovci, kamarádce. Bez arogance a povýšenosti, že někdo něco ví nebo neví. Kdo si sám není jistý, nemusí se stydět a může se podívat sem. Portál, který jsem vložila do odkazu, financuje CZ.NIC, oficiální správce domény .cz, což je důvěryhodný zdroj. Také je možné přečíst si něco o fake news, hoaxech nebo manipulaci fotografií. Nezůstat v informační době negramotný znamená uchovat si větší míru svobody rozhodování i vlastního bezpečí. Po zemědělské a průmyslové revoluci jsme prošli revolucí digitální. Pokud jí zvládneme porozumět, můžeme svět, jak ho známe, tedy svět možností a příležitostí, svět sice chybující, ale i tak usilující o toleranci, rovnost, svobodu a štěstí, uchovat i pro další generace.

  • 9
    Shares
— zveřejněno ve čtvrtek 29. 11. 2018 | napsala Karla
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY #9 VĚCÍ:

 „Sdílení informací zlepšuje kulturu podnikání. Přispějte do prostoru svou zkušeností nebo názorem, který pomůže ostatním. Sharing is caring.“

0 Comments

nové komentáře

💌

newsletter

nový článek vždy do schránky, inspirace pro život na volné noze a tipy, které dávám jen klientům 🤫

Odesílám vždy ve čtvrtek. Někdy každý týden, někdy obtýden.