10 wellbeing pracovních návyků pro rok 2022

2 comments

Jednoduché pracovní návyky, které zvýší spokojenost klidně o 100 %

Podmínky, které si člověk přizpůsobit může, by si přizpůsobit bez výčitek měl. Čím větší pohoda při práci, tím lepší výsledky, to je moje heslo pro rok 2022.

1. Každý den uklidit pracovní plochu. Vše začíná a končí na upraveném pracovním prostředí, v nepořádku se hůř soustředí. Setřít prach, odnést hrnky, vyhodit obaly od bonbónů, a zapálit si aromatickou svíčku vyhrazenou jen na chvíle práce.

2. 1-3-5 to-do list. Pravidlo pro denní plánování: jeden velký úkol, tři střední, pět drobných. Velké plánovat zkraje týdne pro všechny dny, střední a malé každé ráno – ale nechat vždy jeden dva prázdné – na urgence a neočekávanosti.

3. Žádné notifikace. Instagram, Facebook, Linkedin, emailový klient. Tam všude mám vypnuté mobilní notifikace a hodlám to tak nechat i v dalším roce. Na odpovědi a vyřizování si vyhrazuji určený čas.

4. Nezvedat telefony. Ne všechny. Jen ty, které zvoní, když se soustředím na jiný projekt.

5. Nekontrolovat emaily každých 5 minut. Třeba z dlouhé chvíle v tramvaji nebo frontě. Tím akorát hrozí přečíst si něco stresujícího, co často ani není možné na místě vyřešit. Celá přítomnost je rázem kontaminována starostmi o něco, s čím v danou chvíli nelze nic dělat.

6. Vše řešit jen jednou. Mail s úkolem otevírat až ve chvíli, kdy je čas ho zprocesovat. Ušetří to energii vydanou na jeho odkládání, visení nad hlavou, opětovné čtení a opětovné přemýšlení nad řešením.

7. Minimalizovat „transakční náklady“. Co nejmíň rozhodování, co nejvíc stanovených zautomatizovaných procesů. Opakované projekty mít rozepsány do kroků a podle těch se řídit pokaždé znovu. Vše, co lze dělat stejně, jako předtím, dělat stejně, jako předtím.

8. Víc slavit konce projektů. Uvědomila jsem si, že už několik let v kuse neustále končím projekty a ihned začínám nové, aniž bych se odměnila tolik důležitým pocitem zakončení a předělu. To je cesta k vyhoření! Od teď tedy každému ukončenému projektu vyhradit nějaký rituál. Nebo rovnou pár dní volna.

9. Být pomalejší. Lída Dubinská mi říkala, že kdosi změřil, že mluva se ve 21. století oproti století předchozímu zrychlila. Já chci tedy zpomalit; pomaleji jíst, pomaleji mluvit, odpovídat s rozmyslem.

10. Vyhrazovat si v diáři čas pro sebe. Stejně, jako si vyhrazuji čas pro ostatní.

Krásný a úspěšný nový rok!

— zveřejněno ve čtvrtek 2. 1. 2022 | napsala Karla
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY #INSPIRACE:

 „Sdílení informací zlepšuje kulturu podnikání. Přispějte do prostoru svou zkušeností nebo názorem, který pomůže ostatním. Sharing is caring.“

2 Comments

  1. ***

    Nejdulezitejsi mi pripada bod cislo 8. To je treba si NEUSTALE pripominat.

    Reply
  2. Jan

    Mě se líbí Karla a ten zbytek je věc osobního nastavení. Mě se nejvíc dačí ,,strategie,, být slušný a sám sebou a funguje to celkem dobře. Nejsem člověk ku kopírování.

    Reply

Submit a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nové komentáře

můj instagram

kde kreslím a k tomu píšu to,
co se do blogu nevejde

občasník.

inspirace pro život na volné noze a tipy, které dávám jen klientům.

Odesílám OBČAS. TŘEBA KDYŽ SE OBJEVÍ VHODNÉ TÉMA KE SDÍLENÍ.