10 věcí, které jsem se naučila na volné noze

0 comments

Na volné noze nepřicházíte do zajetého systému, tak jako v zaměstnání, ale vytváříte si ho sami.

Nikdy jsem nebyla zaměstnaná. Na vlastní pěst pracuji od roku 2013 (dřív při studiu, nyní už „na plný úvazek“). Za tu dobu jsem se setkala se situacemi, na které mě nikdo nepřipravil, a ze kterých jsem si odnesla poznatky, které se mi hodí a se kterými pracuji dál. Přijdou mi užitečné a tak je sdílím:

1. Reakci si vždy lze vybrat

Problémy občas nastanou, ale způsob, jakým se k nim člověk staví, je jen na něm. Není třeba nechat se vláčet okolnostmi a vlát za situacemi jako praporek. V lidské moci je ovládnout prostor okolo sebe a hlavně v sobě. Takže když se pak venku odehrává nějaká bouře, lze jí zvládnout s nadhledem.

2. Že je nutné neustále investovat – čas nebo peníze

Když něco chceme, musíme nejdřív něco vložit. Čas do vzdělání a zkušeností, peníze do reklamy a vybavení. A není to o jednorázových investicích, je to neustálý koloběh vkládání a získávání.

3. Že je třeba vždy zvažovat vklad a výnos

Cokoliv dělám, „přepočítávám“ na energii vloženou a získanou (energií myslím čas, peníze, úsilí, cokoliv). Lidé někdy věnují přílišnou pozornost věcem, které se jim ale nevrátí. Já vždy u všeho vkládám jen tolik, aby bylo to, co získám, vyšší.

Konkrétní příklad? Teď jsem s jedním klientem řešila nějaké reklamní potisky a on si přál řešení, které by na oslovení zákazníka nemělo vliv (například velmi složitou typografii: jeho zákazník ale není ten, kdo jí ocení, jeho zákazník je člověk, který potřebuje na první přečtení zjistit, co můj klient vlastně nabízí). Po konzultaci jsme zvolili jednodušší cestu – jeho by složitý návrh stál mnohem více peněz, ale výnos z téhle investice by nebyl úměrně vyšší. Nemá smysl ztrácet energii na místech, kde je to zbytečné, je lepší investovat tam, kde se to vrátí.

4. Že je důležité mít rovnováhu mezi odpočinkem a prací

Je nutné udržovat se neustále v chodu, protože jakmile jednou zlenivíme, hůř se znova startuje. Na druhou stranu, není dobré být aktivní od rána do noci, protože jakmile se vyčerpáme, hůř se pak nabírá sil. Takže je třeba balancovat jako provazochodec na nekonečném provaze. A ideálně mít každý den chvilku na odpočinek.

5. Že volno může být kdykoliv, ale vlastně není nikdy

Úžasná výhoda práce sama na sebe je v tom, že jste svým pánem. Když není potřeba být ráno na schůzce nebo online, můžete déle spát. Když chcete jít přes den na kafe s kamarádkou můžete jít. Na druhou stranu ale nikdy nedáváte z ruky telefon s emailem (protože co kdyby…), a když je to nutné, pracujete do tří do rána i o víkendu.

6. Že nejdůležitější jsou lidé a kvalitní vztahy s nimi

Pracovala jsem na projektech s jednotlivci, s velkou firmou i se státní institucí. Vždy je to ale stejné – jde o to jaké potkáte lidi a jaké s nimi udržujete vztahy. I velké projekty jsou řízeny konkrétními lidmi, osobnostmi s vlastním přístupem, ke kterým je třeba najít cestu. Všechno se odvíjí jen od toho, jak kvalitní jsou vaše vztahy s ostatními.

7. Že pořádek v mailech a diáři je životně důležitý

Všechny projekty mám ve schránce roztříděné do složek. Mám systém v zodpovězených a nezodpovězených, ve vyřešených a nevyřešených mailech. V diáři mám všechny své úkoly, rozepisuji si den do podrobností, protože pak si nepřipadám zavalená, a navíc, odškrtávání to do listu je hluboce uspokojující. Jakmile se někde začne generovat zmatek, přenáší se do všech dalších oblastí a je zle.

8. Že je důležité najít míru mezi věřit si a nebrat se moc vážně

Aby se člověku dařilo, musí překonat spoustu překážek a strachů. Když se tak stane a úsilí začne plodit ovoce (nejen peníze, ale třeba i uznání a zájem), nese to s sebou jako vedlejší produkt i zvýšení sebevědomí, že zvládl něco, čeho se bál. Je jedno jak malé nebo velké jsou úspěchy, člověku vždy hrozí, že se začne brát vážně. A to je rychlá cesta dolů. Takže využívat nabyté zkušenosti a sebedůvěru jako motor k lepším výkonům, ne jako potravu pro ego.

9. Že nikdy není hotovo

Dřív jsem si myslela, „Až se naučím tohle a ještě tohle, budu to mít hotové.“ Teď už si to nemyslím. Věci se tak rychle vyvíjí, že je třeba běžet s nimi, nebo vám utečou. Takže si hojně dopřávám radost z dokončeného projektu na zakázku (protože rituál zakončení je důležitý), ale vím, že ten hlavní projekt – práce na mých znalostech, schopnostech a zkušenostech – ten nikdy neskončí.

10. Že to jde

Když se snažíte, pracujete, vzděláváte se a moc se neprožíváte, tak to prostě jde.

— zveřejněno ve čtvrtek 24. 5. 2018 | napsala Karla
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY #NA VOLNÉ NOZE:

 „Sdílení informací zlepšuje kulturu podnikání. Přispějte do prostoru svou zkušeností nebo názorem, který pomůže ostatním. Sharing is caring.“

0 Comments

Submit a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nové komentáře

můj instagram

kde kreslím a k tomu píšu to,
co se do blogu nevejde

občasník.

inspirace pro život na volné noze a tipy, které dávám jen klientům.

Odesílám OBČAS. TŘEBA KDYŽ SE OBJEVÍ VHODNÉ TÉMA KE SDÍLENÍ.