5 tipů, jak posílit svojí vůli

27. 03. 2019 | 0 comments

Všichni v životě potřebujeme silnou vůli, dobře zaměřenou koncentraci a volně plynoucí kreativitu. To jsou kvality, které nás posouvají vpřed, tam, kam chceme; za novým bytem, lepší prací, penězi, za pohodlím i jistotou, za radostí i pocitem naplnění. Věci významné i malicherné potřebují tuhle svatou trojici. V tomhle trojdílném seriálu postupně proberu každou ze tří zmíněných kvalit z pohledu freelancera, který se bez žádné z nich neobejde ani jeden jediný den.

Vůle je jako sval: je třeba jí cvičit, lze jí vycvičit k velkým výkonům, ale její síla není neomezená

O vůli jsem nečetla snad jeden jediný článek ani knížku, a nevím o ní nic než to, co jsem si sama vyzkoušela. Nejsem psycholog ani kouč ani odborník, ale jsem člověk, který vůli používá denně. Na volné noze není nikdo, kdo by vás hlídal a popoháněl, jediná autorita jste vy, takže to chce opravdu pevnou vůli setrvale, dny, týdny, měsíce a roky, kráčet za svým cílem, aniž byste ve chvílích nepohody, nespokojenosti nebo nudy přestali fungovat. Protože důvodů, proč nenapsat ve čtvrtek článek, se vždy najde dost, stejně jako těch proč nejít ve středu plavat nebo proč v pondělí nevstát dřív, jak jsme plánovali v neděli. Je jedno, co děláte, vůle je vždy potřeba.

1 | Vědomí, že vůle je jako sval

Začala bych změnou mindsetu. Myslím, že se shodneme na tom, že na západě moc neumíme vědomě pracovat s mentálními kvalitami. Často máme za to, že naše kapacity jsou nekonečné, a že třeba právě vůle, je neměnná statická kvalita, kterou buď máme nebo nemáme. Když si uvědomíme, že vůli je třeba cvičit, jinak zakrní, ale že jí nesmíme přemáhat nebo překračovat její limity, budeme se k ní i k sobě chovat s větším respektem, budeme lépe vědět, kdy jí zapojit a na čem s ní radši šetřit.

2 | Neplést si vůli a urputnost

Pozor na tenhle rozdíl! Vůle je o tom dělat něco, i když se mi nechce, a urputnost je o tom dělat něco, i když to nejde. Zatímco vůle vede vždy kupředu, urputnost s sebou často nese málo progresu, ale za to spousty potíží; třecí plochy, konflikty, únavu, frustraci, zanedbání jiných povinností. Vůle znamená otevřít po tisícáté ten samý projekt a dodělat ty nejmenší detaily, i když už o tom nechceme ani slyšet, a urputnost je se zaťatými čelistmi předělávat to, co se nám nelíbí, i když už jsme unavení a nic nevymyslíme. Vůle v sobě má pevnou, ale klidnou sílu, zatímco urputnost je vzteklá a často křečovitá.

3 | Příjemné cesty k posilování vůle

Posilovat vůli zní tak trochu na sílu a nepříjemně. Že je to samé sprchování studenou vodou po ránu a odpírání si čokolády u seriálu večer, běhání v zimě v pět ráno, kdy je pro nás ještě půlnoc a zákazy projíždění zdi na Facebooku během cesty v MHD. Fuj. Komu by se to chtělo dělat takhle! Lepší je pěstovat vůli nejen skrze tuhle dřinu, ale i skrze příjemné věci. Třeba že si opravdu zajdeme denně na oběd, i když bychom spíš rádi dodělali ten report, abychom ho měli z krku. Uvařit si své oblíbené jídlo, i když jsme doma sami. Nebýt líní a objednat se na masáž, na kterou jsme dostali poukaz o Vánocích. Zkrátka hledat cesty, při kterých nám použití vůle přinese příjemné pocity.

4 | Meditace

Rada „meditujte“ nikdy nikoho nepotěší, protože zní tak vzdáleně a neuchopitelně; „Jak se to dělá?“ „Odkud začít?“, “Stejně mi to nejde.“ „K čemu to vlastně vůbec je?“ Její benefity jsou navíc znatelné až po delší době, takže motivace k meditaci tkví často spíš v tom, že se to doporučuje  a všichni to dělají. A to je dost nanic motivace!

Přesto meditaci zmiňuji zas a znova, i když se o ní dočtete v tisíci dalších článcích. Chci totiž říct dvě důležité věci. Za prvé, že meditace má velkou výhodu: lze jí praktikovat kdykoli a kdekoliv, bez pomůcek, bez podložky, na návštěvě u rodičů, po večírku v kocovině, se zlomenou nohou, s rýmou i tou nejhorší náladou. Je třeba jen si sednout a na deset patnáct minut se soustředit na dech. Komu to nejde, ať se poohlédne po šikovné aplikaci, kde se to postupně naučí. Už jen to každodenní „Teď si jdu sednout a meditovat.“ je skvělá příležitost ke cvičení vůle.

Za druhé, meditace není o tom snažit se vypnout hlavu! Pro mě je meditace o tom lokalizovat své já jinde než ve své mysli. A právě mysl je ta největší překážka při cestě k vůli. Jakmile se člověk po zhruba čtvrt roce pravidelné meditace naučí nevnímat sám sebe jako hlavu, ale jako komplex, ve kterém je on sám centrem, a koho myšlenky, pocity i fyzické vjemy jen informují, ale nemusí ho nutně ovlivňovat, to je pak teprve ta pravá svoboda a cesta nejen k silné vůli, ale k opravdové životní alchymii, která umožní vážně velké věci. Co motivace teď? Lepší, ne?

5 | Just do it.

Geniální claim značky Nike je jeden z nejlepších sloganů vůbec a taky naprostá pravda. Prostě to udělejte. Pokaždé, když váháte, zda si jít zaběhat a zameditovat, zda dodělat tu prezentaci, zda jít dořešit to nekonečné emailové vlákno, zda podstoupit nepříjemný telefonát na úřad, nebo zda si jít uvařit oběd, i když doma nikdo jiný není, stačí si říct: Just do it. Tečka. Nic víc vlastně není třeba.

  • 17
    Shares
— zveřejněno ve čtvrtek 27. 3. 2019 | napsala Karla
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY #INSPIRACE:

 „Sdílení informací zlepšuje kulturu podnikání. Přispějte do prostoru svou zkušeností nebo názorem, který pomůže ostatním. Sharing is caring.“

0 Comments

nové komentáře

💌

newsletter

nový článek vždy do schránky, inspirace pro život na volné noze a tipy, které dávám jen klientům 🤫

Odesílám vždy ve čtvrtek. Někdy každý týden, někdy obtýden.