5 tipů, jak posílit schopnost koncentrace

0 comments

Všichni v životě potřebujeme silnou vůli, dobře zaměřenou koncentraci a volně plynoucí kreativitu. To jsou kvality, které nás posouvají vpřed, tam, kam chceme; za novým bytem, lepší prací, penězi, za pohodlím i jistotou, za radostí i pocitem naplnění. Věci významné i malicherné potřebují tuhle svatou trojici. V tomhle trojdílném seriálu postupně proberu každou ze tří zmíněných kvalit z pohledu freelancera, který se bez žádné z nich neobejde ani jeden jediný den.

Koncentrace je třeba pro každodenní činnosti i pro dosahování dlouhodobějších cílů

První díl seriálu jsme začali povídáním o vůli, díky které se do čehokoliv vůbec pustíme. Dnes budeme mluvit o koncentraci, což je ta zvláštní kvalita, díky které umíme na to, do čeho jsme se pustili, zaměřit svou pozornost a posouvat to vpřed. Touhle složitou schopností se zabývají východní filosofie, psychologové i neurologové – a také my, normální lidé, kteří prostě chtějí dobře fungovat. Koncentraci totiž potřebujeme na to, abychom se uměli zaměřit na to, co se děje v nás, abychom řešili každodenní pracovní i nepracovní úkoly a abychom kráčeli jedním směrem a nevychylovali se z něj pokaždé, když nás někdo nebo něco rozptýlí.

Co nás rozptyluje? Prakticky všechno, od zábav na sociálních sítích a lákavých videí na YouTube, přes myšlenky, co se nám honí hlavou, poznámky ostatních, které nás mohou znejistit a vychýlit ze směru, až po problémy v osobním nebo pracovním životě. Rozptýlení je totiž v podstatě útěk – místo toho, abychom se soustředili na to, co máme dělat právě teď, těkáme.

Koncentrace je mnoho druhů, koncentrace na předměty, úkoly, pocity, myšlenky, zvuky i cíle, ale její podstata je, alespoň, jak to cítím já, jen jedna. Jakmile se zlepší schopnost soustředit se na jednu oblast, zlepší se i v oblastech dalších. Zde je tedy pět osvědčených tipů, které mi s koncentrací pomáhají. ať už kreslím, vymýšlím logo nebo vytvářím webové stránky.

1 | Každodenní malé cvičení na zkoumání koncentrace

Jednoduché cvičení, které pomáhá koncentraci lépe prozkoumat a poznat: soustřeďte se 30 vteřin na nějaký předmět, a na 20 vteřin pozornost uvolněte a dělejte, co je vám v tu chvíli přirozené – pravděpodobně to bude těkání, a to jak v prostoru, tak v myšlenkách. Opakujte několikrát za sebou, a každý den. Tohle cvičení učí uvědomit si přítomnost a nepřítomnost koncentrace a učí jí používat nebo nepoužívat vědomě.

2 | Jedno po druhém

Na dříve tolik opěvovaný multitasking  při své práci nevěřím, vlastně mi přijde škodlivý. Přirozenější a zdravější pro mě je dělat jednu věc s plnou pozorností, než jich dělat několik najednou. U tvůrčích úkolů, kdy něco vymýšlím, nebo řeším nějaký problém, to platí obzvlášť. Zbavit se pocitu, že je žádoucí neustále stíhat víc věcí najednou, může být tedy zásadní krok k vylepšování koncentrace.

3 | Žádné notifikace a emaily

Když se chci soustředit na práci, vypnu si zvuk na telefonu a v prohlížeči odejdu z emailu. Stejně tak nemám zapnuté notifikace, a to jak na Facebooku, tak na Instagramu. Nechci, aby každou mojí činnost rozptylovalo upozornění, které pochází z úplně jiného světa, než v jakém se právě nacházím. Když je člověk ponořený do nějaké práce a najednou ho vytrhne ze soustředění reakce na komentář, který napsal předevčírem, to je trochu cestování časem, ne? A to, jak víme z Návratu do budoucnosti, nikdy nedělá dobrotu.

4 | Dokončovat každou práci

Koncentrace není jen o tom soustředit se na to, co děláme právě teď. Určitě jste někdy použili větu jako „Musím se teď soustředit, abych dokončil to zkouškový.“ Dokázat dokončit dlouhodobý úkol je snad to nejtěžší, protože je okolo pořád tolik lákadel, přátelé, zábava i alternativní možnosti. Na tohle jsem slyšela dobrou radu: je ze staré školy a mám jí od svého táty: je třeba pěstovat si schopnost věci dokončovat, ať jde o cokoliv (a jsme zase u vůle). Člověk pak nemusí ztrácet energii přemýšlením, zda mu to za to vůbec stojí a zda neměl dělat něco jiného. Tuhle ušetřenou energii pak použít na koncentraci na dokončení úkolu, to je jako na cestě k cíli nazout sedmimílové botky.

5 | Aby koncentrace nebylo moc

Koncentraci  nejde mít zapnutou neustále – stejně jako u všeho, i zde je potřeba vyváženost. Dát si prostor na denní snění, dřímání, nicnedělání, koukání z okna, to je nutné pro obnovení sil, které nejsou nekonečné. A ta věčně proklínaná prokrastinace nemusí být jen neužitečná – já jí vnímám jako signál; když se u ní přistihnu, dojde mi, že jsem unavená a potřebuju si dát čas na dobití sil. Součástí posilování schopnosti koncentrovat se je i dát si prostor na to nekoncentrovat se vůbec; ne těkat během aktivit a povinností – spíš plynout během volných chvil.

V příštím, třetím a posledním díle seriálu, se zaměříme na to, jak podporovat svou kreativitu, aby se nevyčerpala a byla stále k dispozici.

 

— zveřejněno ve čtvrtek 11. 4. 2019 | napsala Karla
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY #INSPIRACE:

 „Sdílení informací zlepšuje kulturu podnikání. Přispějte do prostoru svou zkušeností nebo názorem, který pomůže ostatním. Sharing is caring.“

0 Comments

nové komentáře

můj instagram

kde kreslím a k tomu píšu to,
co se do blogu nevejde

občasník.

inspirace pro život na volné noze a tipy, které dávám jen klientům.

Odesílám OBČAS. TŘEBA KDYŽ SE OBJEVÍ VHODNÉ TÉMA KE SDÍLENÍ.