10 tipů, jak zmírnit stres a únavu z přepracování

0 comments

Práce by měla být udělaná pořádně. Na to je ale nutné mít z čeho brát.

Když je toho moc (moc a moc a moc), tak se cítím, jako bych byla pod hladinou. Veškerou mojí mentální kapacitu zabírají věci, které řeším, a nic jiného nevnímám. Nic mě nemůže rozptýlit, všechno mě jen zdržuje od splnění úkolu, na které se zuřivě soustředím, protože si od něj slibuji, že mi přinese úlevu a klid. Jenže zákeřnost je v tom, že v tomhle stavu už toho moc nevymyslím a neudělám, takže úkol nevyřeším a klid se nedostaví. Takže jsem se časem naučila se instantně a rychle vypínat a dobíjet, abych se do takových krajností nedostávala a práce mi poslušně plynula pod rukama.

1. Yin jóga

Yin jóga je pro mě klíčem k tomu, jak být naprosto soustředěná a zároveň klidná. Díky ní jsem zvládla náročná pracovní období aniž bych dělala neuvážená rozhodnutí nebo se nechala unášet emocemi. Popravdě nevím, jak vůbec někdo dokáže bez yin jógy fungovat.

2. Aromaterapie

Aromaterapie pořád a všude. K ranní józe meduňkový esenciální olej. Do koupele levandulový. Přes den na spánky, šíji a zápěstí bazalkovo-mandlový. Vůně umí naladit tak, jak potřebujete, a zároveň připomínají přítomný okamžik, což dodává klid a rozvahu.

3. Úklid

Fyzická činnost pomáhá vyčistit si hlavu. Člověk prostě jen drhne, otírá, umývá, leští a na nic nemyslí. Za dvě hodinky úklidu se v hlavě všechno samo utřídí. A ten pocit z naklizeného a nablýskaného bytu!

4. Procházka

Procházka s hudbou v uších je ten vůbec nejlepší lék. A když není čas, tak si alespoň sednout na chvíli ven s hrnkem kávy nebo čaje, pokud bydlíte někde poblíž parku, nebo máte terasu, balkón či zahradu.

5. Meditace

Stačí 15 minut věnovat ztišení, koncentraci a dechu a den už neletí jako splašený. Člověk je v něm víc duchapřítomný a nenechá se zavalit.

6. Seriál

Ideální je na celý den všechno vypnout a ponořit se do seriálového maratonu. To pak člověk zcela vystoupí ze své běžné role a je divákem, co prožívá příběhy postav a svého si na chvíli nemusí všímat. Nicméně na maraton není vždy čas. Tak alespoň jeden díl. Já momentálně koukám na Tady a teď na HBO GO (který mimochodem opravu doporučuji).

7. Zelený čaj

Nebo jiný kvalitní a lahodný čaj, který je radost si uvařit do krásného hrnku. Já už půl roku ujíždím na tchajwanském mléčném oolongu, který piji z drobného porcelánového servisu od své pratety. Tohle spojení je tak uklidňující!

8. Kamarádka

Kamarádka, která pochopí, nesoudí, vyslechne. Prostě člověk, před kterým můžete přemýšlet nahlas a nemusíte se bát říct cokoliv, co vás zneklidňuje, štve nebo trápí. Ať už na kafi, na chatu nebo po telefonu. Sdílená starost, poloviční starost. A sdílená radost… vždyť víte.

9. Odložit co jde

To není žádná lenost ani prokrastinace. Někdy není možné zvládnout vše, takže je dobré určit si priority, na ty se soustředit a zbytek udělat příště.

10. Nedělat ze sebe hrdinu

Člověk se leckdy honí hlavně kvůli sám sobě. Aby si dokázal, že je superhrdina a že zvládá všechno levou zadní. Tenhle tlak na sebe sama je ale zbytečný, s takovým mindsetem se sebou člověk stejně naprosto spokojený být nemůže, protože svá očekávání nikdy zcela nenaplní. Hlavním klíčem, jak se naučit pracovat se stresem a s přepracováním, je podle mě dobře nastavený žebříček priorit a hodnot.

— zveřejněno ve čtvrtek 21. 3. 2018 | napsala Karla
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY #INSPIRACE:

 „Sdílení informací zlepšuje kulturu podnikání. Přispějte do prostoru svou zkušeností nebo názorem, který pomůže ostatním. Sharing is caring.“

0 Comments

Submit a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nové komentáře

můj instagram

kde kreslím a k tomu píšu to,
co se do blogu nevejde

občasník.

inspirace pro život na volné noze a tipy, které dávám jen klientům.

Odesílám OBČAS. TŘEBA KDYŽ SE OBJEVÍ VHODNÉ TÉMA KE SDÍLENÍ.