5 tipů, jak se vypořádat s pracovní chybou

0 comments

Dělání chyb je přirozenou součástí lidské práce. Když si uvědomíme, že jsou nezbytným vedlejším produktem naší cesty, lze je proměnit ve výhodu.

Když píšu článek, vycházím ze svých vlastních zkušeností a za to, co říkám, bych dala ruku do ohně. Tady to platí dvojnásobně – chyby jsem za svůj profesní život udělala a musela jsem najít způsob, jak se s nimi vypořádat.

Nepovedená věc pořádně zkazí náladu a vyvolá pochybnosti, jestli se na sebe můžete spolehnout. Vše jste přeci kontrolovali tolikrát a stejně něco přehlédli. Kdyby ale člověk setrval v pochybách, moc by toho neudělal. Chybu udělat nechtěl a nebude jí chtít udělat ani příště, ale stejně se může stát – tak to prostě je. Jsme lidé, někdy pracujeme unavení, někdy toho je hodně a mozek není tak pozorný, někdy jsme prostě trochu lajdáci, rutinní úkony nezkontrolujeme tak, jak máme a bum! Chyba je na světě.

Pro mě jsou mé chyby bolestivé i proto, že mají vliv na lidi, pro které pracuji. Zdržení, zmatení jejich klientů i finanční ztráty, to všechno může začít mojí nepozorností. Bývala jsem z toho nervózní, ale za těch pár let, co tohle dělám, jsem si zvykla a naučila se s touhle tváří svojí práce počítat. Jak? Tak:

1. Nezačít mít strach

Jakmile se člověk začne bát, jakmile dostane křeč z nejistoty, kdy šotek udeří příště, ovlivní to jeho práci – „To radši dělat nebudu, minule to nevyšlo.“ Je škoda nechat svůj další profesní život řídit strachem. Proto je dobré pojmout chybu jako něco, co se statisticky jednou za čas stát prostě musí a nevyhýbá se to ani těm nejlepším.

2. Nedělat, že se nic nestalo a přiznat si špatné pocity

Někdy máme tendenci tvářit se před ostatními i sami před sebou, že jsme v pohodě, abychom nemuseli přiznat, že jsme na sebe vlastně naštvaní, nebo že nám je smutno. Já myslím, že nejlepší je si nic nenalhávat a prostě říct, tohle se mi teda nepovedlo, a pěkně mě to štve. Jakmile si to člověk připustí, uleví se mu.

3. Představit si ten nejhorší scénář a vypořádat se s ním

Co nejhoršího se může stát, když něco nevyjde? Vymyslete tu nejhorší možnou situaci a vypořádejte se s ní. Uvidíte, že dojdete k závěru, že když na to přijde, tak to zkrátka zvládnete. Já jsem zvyklá být neustále připravená na problémy, aby mě nic nezaskočilo. Ale nebojím se jich, protože to nikam nevede. A můj nejhorší scénář není zase tak hrozný.

4. Přijmout zodpovědnost

Zatnout zuby a říct „To je má chyba.“ Není nic horšího, než když někdo něco pokazí a pak to svádí na všechno možné. Nedá se nic dělat, člověk získává za svou práci různé benefity, takže musí přijmout i rizika. Nejlepší je nasadit pláštěnku, přečkat bouřku, napravit škody a hurá zpět na moře za dalším dobrodružstvím.

5. Najít na chybě výhodu, kterou přináší

Já chyby pojímám jako cenu za zkušenost. Některé zkušenosti mě přišly draho, některé míň, ale všechny už jsou mé. Vtip je v tom necítit se ve ztrátě. Na chybě lze získat poučení pro příště, nebo nabytou vědomost dobře zúročit – prostě najednou víte o rizicích líp, než někdo jiný. Svou zkušenost můžete předat někomu dalšímu a získat tím nového člověka, který zase jednou pomůže vám. Zkrátka jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré.

— zveřejněno ve čtvrtek 17. 5. 2018 | napsala Karla
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY #INSPIRACE:

 „Sdílení informací zlepšuje kulturu podnikání. Přispějte do prostoru svou zkušeností nebo názorem, který pomůže ostatním. Sharing is caring.“

0 Comments

Submit a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nové komentáře

můj instagram

kde kreslím a k tomu píšu to,
co se do blogu nevejde

občasník.

inspirace pro život na volné noze a tipy, které dávám jen klientům.

Odesílám OBČAS. TŘEBA KDYŽ SE OBJEVÍ VHODNÉ TÉMA KE SDÍLENÍ.