8 momentů každodenního života, ve kterých lze hledat inspiraci

0 comments

Inspiraci, kterou ve svém životě potřebujeme všichni, můžeme nalézt i během plnění každodenních povinností.

Někdy se stane, že se člověk na něco podívá a najednou ho něco napadne – řešení pracovního problému, projektu nebo nějaké životní otázky. Taková forma inspirace je nejlepší, ale je náhodná. Myslím, že zásobovat svojí duši zajímavým materiálem je důležité nejen pro ty, kteří dělají kreativní práci. Nechat v sobě vjemy žít vlastním životem, pak je najít, když je potřeba, a použít je pro řešení toho, co je zrovna důležité, to se hodí každému. Taková duševní databáze ale potřebuje spoustu zdrojů. Zamyslela jsem se, kde je lze potkat i v tom našem každodenním zápřahu.

1. Čerstvé růže na pracovním stole – pro klid

Jednoduchá radost za pár korun: kytice čerstvých růží – bílých, rudých, růžových, podle nálady. Já je mám na pracovní desce a čerpám z nich radost a klid.

2. Technologie jako smartphone nebo internet – pro úžas

Když si člověk uvědomí, co ve máme v současnosti k dispozici, je to doopravdy vzrušující. Být v přímém přenosu svědkem technologické revoluce, na kterou se jednou bude vzpomínat jako na zlaté časy! Jako bychom stavěli neviditelné katedrály z čísel, prostřednictvím kterých lze dosáhnout zase o něco výš.

3. Architektura v místě, kde žijeme – pro pokoru

Spojení kreativity, matematiky a fyziky. Já se na zajímavou nebo krásnou budovu můžu dívat desítky minut a obdiv nad schopnostmi těch, co jí vytvořili, mi dává chuť do mé vlastní práce.

4. Památky, které máme rádi – pro kontext

Zámky, hrady, obrazy, sochy, staré šperky i knihy. Na tom všem je zajímavé, že je to takové okénko, kterým lze nahlédnout do způsobu vnímání lidí před námi. Naše vnímání je vytvořeno vším, v čem se pohybujeme, a není samozřejmé. Porovnat ho s úplně jiným pohledem na svět může rozšířit obzory.

5. Práce jiných lidí z vašeho oboru – pro přehled

Je obrovské množství lidí dělajících krásné věci. Písmo, šaty, webové stránky, designové židle, skvěle navržené jídelní lístky, cibulákový porcelán v novém vyznění, nebo i „jen“ krásné kresby, které pak tvůrci fotí na Instagram. Samotné zaujetí z toho, kam se dají věci posouvat, dokáže posunout také.

6. Obyčejné hospody a hospůdky – pro připomenutí hodnot

Takový můj osobní tip: ráda si chodím sama sednout na pivo a koukat po lokále. Radši jdu do malé vesnické hospůdky, než na nějaké pražské trendy místo – nevím proč, ale něco na nich pro mě je; kombinace vůně smažených a jíškovaných jídel, piva a zatuchlých ubrusů mi nejspíš připomíná něco z dětství (třeba jak mě děda, který žil na mostecku, brával mezi svoje kamarády, kde jsem dostala limonádu a poslouchala, jak se chlapi baví o opravování svých stodvacítek a o práci na stavbách, v továrnách a kdysi i v uhelných dolech). V takových hospodách si uvědomím, jak těžce lidé pracují, jak složité mohou být lidské životy, a jak důležité je nevěřit tomu, že je vše jen o vlastních zásluhách.

7. Hudba – pro svobodu

Hudba je místem nekonečné svobody a má moc osvobodit člověka od předsudků i od tlaku, který na něj vyvíjí společnost i on sám. Moje „spotřeba“ je i 8 alb denně. Každé album znamená jiné barvy, jiný úhel pohledu na věc. Ráno si k práci pouštím něco jemnějšího a lehčího, odpoledne podle toho, co zrovna dělám: jestli se potřebuji zklidnit, nebo toho hodně zvládnout. Používat hudbu jako uklidňující nebo stimulační nástroj je další ze způsobů, jak jí ve svém životě využít.

8. Atmosféra – pro propojení všeho, co vesmír nabízí

U některých chvil víte, že je zažijete jen jednou za rok. Nebo ještě méně. S tímhle vědomím se dá každý den prožít v úžasu. Nějaký odstín červánků, určitá vůně vzduchu po dešti usychajícím na horkém asfaltu, takové ty dny, kdy čas skoro stojí, nebo jen tak pomalu ukapává a člověk má pocit, že dokáže nahlédnout za oponu. Takové okamžiky jsou tím nejsilnějším momentem, bodem, kdy se všechno, co do sebe člověk uložil, spojuje a ožívá v nové.

— zveřejněno ve čtvrtek 21. 6. 2018 | napsala Karla
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY #INSPIRACE:

 „Sdílení informací zlepšuje kulturu podnikání. Přispějte do prostoru svou zkušeností nebo názorem, který pomůže ostatním. Sharing is caring.“

0 Comments

Submit a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nové komentáře

můj instagram

kde kreslím a k tomu píšu to,
co se do blogu nevejde

občasník.

inspirace pro život na volné noze a tipy, které dávám jen klientům.

Odesílám OBČAS. TŘEBA KDYŽ SE OBJEVÍ VHODNÉ TÉMA KE SDÍLENÍ.